نشانه های تشخیص کمبود ویتامین D

0
141 مشاهده


اکثریت ما در طول ماه‌های سرد سال به اندازه کافی ویتامین دی دریافت نمی‌کنیم، چراکه بهترین منبع این ویتامین همان نور آفتاب است. در این مطلب با علائم فقر این ویتامین در بدن آشنا می‌شوید.

ویتامین دی

با علائم فقر ویتامین  دی  آشنا شوید.

افسردگی: بسیاری از مطالعات رابطه فقر ویتامین دی و ابتلا به افسردگی را به اثبات رسانده‌اند. به گفته محققان کلینیک مایو، فقر ویتامین دی بخصوص در کسانی که سابقه ابتلا به افسردگی را دارند، بیشتر است. فقر ویتامین دی می‌تواند روی دو انتقال دهنده مهم عصبی به نام‌های دوپامین و نوراپی نفرین تاثیر بگذارد.

شکستگی استخوان: یکی از مهمترین نقش‌های ویتامین دی در بدن، کمک به روده برای جذب بیشتر کلسیم است. بدون ویتامین دی کافی، بدن برای جلوگیری از شکستن استخوان‌ها، کلسیم کافی به دست نخواهد آورد. در واقع فقر این ویتامین با ابتلا به پوکی استخوان و کاهش تراکم استخوانی ارتباط مستقیم دارد. دریافت مکمل‌های ویتامین دی برای پیشگیری از پوکی استخوان بعد از ۳۰ سالگی ضروری است.

دردهای مزمن و ضعف عضلانی: کمبود ویتامین دی می‌تواند منجر به درد عضلات و مفاصل شود. در بیماران مبتلا به دردهای استخوانی، کاهش سطوح ویتامین دی نسبت به دیگران کاملا مشهود است. خبر خوب این است که با دریافت مکمل‌های ویتامین دی، ضعف و درد عضلانی کاهش می‌یابد و فرد بهبود قدرت عضلانی را بعد از یک تا دو ماه از مصرف این مکمل‌ها حس می‌کند.

ریزش مو: کمبود ویتامین دی علاوه بر این که سلامت استخوان‌ها را به خطر می‌اندازد، عاملی است برای جلوگیری از رشد فولیکول‌های مو و در نهایت ریزش مو.

خواب‌آلودگی: ارتباط معناداری بین خواب آلودگی روزانه و سطوح پایین ویتامین دی وجود دارد.

فشار خون بالا: مطالعات نشان می‌دهد از بسیاری از بیماری‌های قلبی عروقی وابسته به فشار خون بالا، با مصرف مکمل‌های ویتامین دی و یا مواد غذایی غنی شده با این ویتامین می‌توان پیشگیری کرد.

تعریق بیش از حد: محققان مرکز پزشکی دانشگاه بوستون اعلام کرده‌اند که تعریق بیش از حد یکی از اولین نشانه‌های کمبود ویتامین دی است. تعریق معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که درجه حرارت بدن بالاتر از ۹۸.۶ باشد. این نوع تعریق مفید بوده و منجر به آزاد شدن سموم از بدن می‌شود، ولی تعریق ناشی از کمبود ویتامین دی نیاز به بررسی‌ها و درمان‌های پزشکی دارد.

کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن: ویتامین دی نقش مهمی در افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن دارد. قبل از کشف آنتی‌بیوتیک‌ها، ویتامین دی برای درمان عفونت‌هایی مانند سل مورد استفاده قرار می‌گرفته است. این در حالی است که فقر این ویتامین با افزایش خطر ابتلا به برخی عفونت‌ها مانند عفونت دستگاه تنفسی و ابتلا به آنفلوآنزا ارتباط مستقیم دارد.

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید