تمامی روش های موثر در درمان خانگی واریس پا , تخمدان و ناحیه تناسلی

0
284 مشاهده


واریس مشکل بسیار رایجی است که بر اثر آن رگ ها به صورت غیر طبیعی  و در نزدیکی سطح پوست، متورم می شوند و این مشکل بیشتر در مچ پا و ران ها دیده می شود. معمولا واریس زمانی رخ می دهد که رگ های آن ناحیه از بدن ضعیف  شده و گردش خون به راحتی صورت نمی گیرد. حال ببینیم درمان واریس چگونه صورت می گیرد؟

رگ های واریس هنگامی ایجاد می شوند که رگ های شما بزرگ شده و با خون پر می شوند. رگ های واریس معمولا دچار تورم شده و به رنگ  بنفش  یا قرمز تیره در می آیند. رگ های واریسی اغلب دردناک هستند.

معمولا واریس در طول زمان بدتر می شود و رگ ها بیشتر دچار تورم می شوند و این حالت حتی هنگامی که شما در شیوه زندگی خود برای کنترل واریس، تغییراتی هم انجام می دهید، باز هم رخ می دهد. مشکل واریس ممکن است ناخوشایند باشد اما  معمولا مسائل پزشکی دراز مدتی را ایجاد نمی کنند.

رگ های واریس می توانند احساس درد، خستگی، بی حوصلگی، سوزش، سوزن سوزن شدن یا سنگین شدن در پاها ایجاد کنند. همچنین ظاهر رگ های واریس یک نگرانی عمده برای بسیاری از مردم است.

از جمله علل شایع واریس می توان به مواردی مانند وراثت، ایستادن طولانی مدت، چاقی، قرص های ضد بارداری ، یبوست و تغییرات هورمونی در بدن در دوران بارداری، بلوغ و یائسگی اشاره کرد.

در بعضی موارد، رگ های واریسی می تواند زخم بر روی پاها، لخته شدن خون یا التهاب مزمن ایجاد کند. اگر هر کدام از این علائم را دارید باید به پزشک مراجعه کنید.

چه چیز باعث واریسی شدن رگها می شود؟
تصور بر این است که دیواره ورید در بعضی قسمتها ضعیف می شود. سپس این بخش ها گشاد شده و برجسته می شوند. اگر این اتفاق در نزدیکی دریچه رخ دهد، ممکن است دریچه نیز آسیب دیده و جریان خون به عقب بر گردد. در صورت بروز این اتفاق برای یک دریچه، فشار اضافی در ورید ایجاد می گردد که باعث گشادتر شدن بخشهای مختلف و درگیری تعداد بیشتری از دریچه ها می گرد. سپس خون در ورید متسع جمع شده و ان را برجسته می سازد.

انواع واریس

۱- رگ های واریسی سافنوس بزرگ

رگ های مربوط به پایین اندام عمدتا  شامل رگ های عمیق و رگ های سطحی هستند و بیشتر جریان خون در پاها از طریق رگ های عمیق به قلب می رسد. در این نوع واریس، رگ واریس در ورید های سطحی ایجاد می شود که حدود ۱۰٪ جریان خون در پاها را پوشش می دهد. رگ های واریس اغلب در میان رگ های سطحی ایجاد می شود.

۲- رگ های واریسی سافنوس کوچک

ورید واریسی سافنوس کوچک در اغلب موارد در کنار ورید واریسی سافنوس مشاهده می شود.

۳- ورید های واریسی شبکه ای

این نوع رگ های واریسی اغلب بزرگ بوده و از رگه های اصلی سافنوس منشعب می شوند. این نوع واریس،  عمدتا زیر زانو و گاهی اوقات به صورت انفرادی دیده می شود. ویژگی این نوع ورید این است که کمی تنگ تر از ورید سافنوس بزرگ است.

۴-وریدهای واریسی ناحیه تناسلی

این نوع از ورید واریسی به دلیل  تجمع جریان خون در اطراف ناحیه تخمدان و رحم رخ می دهد.

۵- ورید واریسی  نوع رتیکولار و نوع وب (ورید عنکبوت)

ورید واریس نوع رتیکولر در رگ های زیر پوستی بافتی ایجاد شده و  قطر آن حدود ۲-۳ میلی متر است و گسترش پیدا می کند.

علائم واریس

آیا واریس عارضه ای هم دارد؟
دراغلب افراد مبتلا به رگهای واریسی هیچ عارضه ای دیده نمی شود. در موارد کمی نیز عوارض ایجاد می شود. عوارض ناشی از فشار بالای موجود در وریدهای واریسی است که باعث ایجاد تغییراتی در عروق خونی کوچک نزدیک به پوست می گردد. معمولا بروز عوارض چند سال پس از ظاهر شدن واریس ایجاد می گردد. با این حال نمی توان پیش بینی کرد که چه کسانی دچار عوارض می شوند. اندازه وریدهای قابل مشاهده هیچ ارتباطی با بروز عوارض نیز ندارد. عوارض احتمالی عبارتند از:
• التهاب ورید (ترومبوفلبیت)
• تورم کف و قسمت تحتانی پا.
• تغییرات پوستی در طول رگهای برجسته.
تغییرات احتمالی پوست عبارتند از:بی رنگ شدن پوست، اگزما، زخم های پوستی، سفت و سخت شدن لایه چربی زیر پوست که باعث کلفت شدن پوست در بعضی نواحی و قرمزی پوست می گردد.
• خونریزی رگهای واریسی به ندرت اتفاق می افتد.

علائم ابتدایی وریدهای واریسی بسیار شایع است و اغلب  بر روی پاها ایجاد می شود. همراه با ایجاد واریس ممکن است احساس تورم و درد بیش از حد در اطراف رگ های بزرگ ایجاد شود.

در بعضی موارد، شما  ممکن است شاهد تورم و تغییر رنگ آن ناحیه از پوست و رگ ها باشید. در موارد شدید هم رگ ها به طور قابل توجهی خونریزی می کنند و  باعث بوجود آمدن زخم می شود.

درمان گیاهی واریس

درمان های تهاجمی و جراحی معمولا پر هزینه هستند و شما می توانید از طریق درمان های گیاهی کمی این وضعیت را بهبود بخشید. خوشبختانه، طیف وسیعی از داروهای خانگی برای مقابله و درمان واریس وجود دارد و در اکثر مواقع می تواند عوارض ناشی از واریس را کاهش دهد.

درمان واریس با سرکه سیب

سرکه سیب یک درمان بسیار موثر برای کاهش درد های واریس است. مقداری سرکه سیب را روی ناحیه واریس قرار  داده و این کار را هر روز تکرار کنید تا رگ های واریسی کاهش پیدا کنند.

درمان واریس با یخ

در صورت تایید پزشک و هنگام درد، معمولا  داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن برای شما تجویز می شود. این داروها ممکن است باعث تورم در پاها شود.

در این موارد و به طور کلی برای آرام کردن رگ های واریسی شما می توانید از یخ استفاده کنید.

یخ خاصیت ضد التهابی دارد. برای این کار، پاها را درون ظرفی از یخ قرار دهید. یخ می تواند میزان درد واریس را هم کاهش دهد.

غذاهای مناسب برای درمان واریس

برخی از مواد غذایی هستند که در درمان درد ها و کاهش رگ های واریسی موثر هستند. برخی از این مواد غذایی عبارتند از:

مارچوبه

مارچوبه یک سبزی بسیار پر خاصیت برای سلامتی ورید است. این ماده غذایی  باعث تقویت مویرگ ها می شود. مارچوبه غنی از ویتامین ها و مواد معدنی مانند ویتامین A ، C ،E و K و همچنین فیبر، فولات و کروم است. همچنین دارای کلسیم، نیاسین، فسفر و اسید آمینه است. شما می توانید این ماده غذایی را به سالاد  خود اضافه کرده و میل کنید.

درمان خانگی واریس و رگهای واریسی پا با ترکیب سیر و پرتقال

با ترکیب سیر با آب پرتقال، می توانیم یک درمان جایگزین برای کاهش رگ های واریسی که در ساق پا شکل می گیرند به دست آوریم ، در حالی که این محصول معجزه آسا یا چیزی شبیه آن نیست، استفاده از آن به طور مداوم می تواند گردش خون را در مناطق مشکل بهبود بخشد و آن ها را کاهش دهد. در میان فواید دیگر این روش ، این کار به استراحت پاهای خسته و آرام کردن احساس ناخوشایند باد کردگی ایجاد شده به دلیل نگهداری مایع، کمک می کند.درمان خانگی واریس

نسخه قدیمی و موثر درمان خانگی واریس پا

چگونه نسخه درمان خانگی واریس با سیر، پرتقال را آماده کنیم ؟

سیر و پرتقال یک جایگزین برای برخی از محصولات است که برای درمان واریس مورد استفاده قرار می گیرد ، تاثیرات آن خیلی فورا نیست اما پس از چند بار استفاده شاهد بهبود خواهید بود به همین دلیل بهتر است به منظور دستیابی به نتایج رضایت بخش مداوم از آن استفاده کنید.

مواد اولیه :

سه عدد پرتقالی

۵ عدد بوته سیر

۲ ق روغن زیتون

ظرف شیشه ای

  قاشق چوبی

نحوه آمادگی نسخه گیاهی و خانگی درمان رگهای واریسی :

آب پرتقال ها را بگیرید و آن را در شیشه شیشه ای بریزید.

حبه سیر را خرد ، له کنید و به محتوی داخل شیشه اضافه کنید.

روغن زیتون را اضافه کنید و تمام مواد اولیه را با قاشق چوبی به هم بزنید.

ظرف را بپوشانید و اجازه دهید قبل از استفاده از آن ۱۰ تا ۱۲ ساعت به همین حالت در ظرف دربسته بماند.

روش درمان خانگی واریس و رفع رگهای واریسی پا با سیر و آب پرتغال

روش استفاده از درمان خانگی رگهای واریس:

مواد را روی موضع که تحت تاثیر قرار گرفته اند بمالید.

این ناحیه را ۵ تا ۸ دقیقه ماساژ دهید تا جذب مواد مغذی افزایش یابد.

بعد از این زمان، موضع را بدون اینکه فشار زیادی وارد شود بپوشانید.

۴۰ دقیقه بعد پوشش را برداشته و موضع را با آب بشویید.

این درمان را هر شب قبل از رفتن به رختخواب یا حداقل ۳ بار در هفته تکرار کنید.

توجه:

از قرار دادن پوست خود در برابر خورشید بعد از استفاده از این درمان اجتناب کنید زیرا منجر به تغییر رنگ ناشی از محتوای اسید سیتریک میشود.

بعد از استفاده از درمان خانگی حتما موضع را با آب فراوان و با دقت کامل بشویید.

آووکادو

آووکادو حاوی ویتامین C و E است که هر دو عنصر طبیعی برای سلامتی عروق  هستند. آووکادو غنی از گلوتاتیون است که در  محافظت از شریان ها، رگ ها و قلب بسیار سودمند است.

چغندر

متخصصان ادعا می کنند که  مصرف چغندر می تواند به طور مرتب به جلوگیری از رگ های واریسی کمک کند. این سبزی حاوی بتاسیانین یک ترکیب فیتوشیمیایی است که می تواند سطح هموسیستئین را در بدن کاهش دهد.

هموسیستئین یک اسید آمینه طبیعی است که می تواند به رگ های خونی آسیب برساند. شما می توانید چغندر را به سالاد اضافه کرده و یا به صورت بخارپز مصرف کنید.

درمان واریس با زنجبیل

زنجبیل به طور گسترده ای برای درمان رگ های واریسی و سایر مشکلات وریدی به کار می رود. زنجبیل به افزایش گردش خون کمک می کند و فیبرین را در رگ های خونی حل می کند. بهترین شکل استفاده از زنجبیل ، مصرف آن به صورت تازه است.

درمان واریس

به طور کلی، پزشکان در درمان وریدهای واریسی محافظه کار هستند.  به احتمال زیاد  به بیماران توصیه می شود که در شیوه زندگی خود تغییراتی دهند و از درمان های تهاجمی کمتر استفاده می شود.

این موارد عبارتند از:

– تغییر سبک زندگی

– اجتناب از ایستادن زیاد به مدت زمان طولانی

– کم کردن وزن در افراد چاق یا حفظ وزن سالم

– انجام تمرینات ورزشی برای بهبود گردش خون

– استفاده از جوراب های فشاری مخصوص برای درمان واریس

عمل جراحی

در برخی موارد که درمان های خانگی بر واریس تاثیر ندارد و عمل جراحی انجام می شود. در صورتی که با تغییر در سبک زندگی، تغییری در واریس ها مشاهده نشده و یا اگر وریدهای واریسی باعث درد زیادی شده و سلامت کلی شما را به خطر اندازد، پزشک ممکن است از یک روش تهاجمی و جراحی برای درمان واریس استفاده کند.

برای درمان واریس به چه دکتری مراجعه کنم؟

برای درمان و از بین بردن واریس  لازم است به متخصص قلب و عروق و متخصص جراحی عمومی و عروق مراجعه کنید.

 

کمکهای اولیه در خونریزی رگهای واریسی:

هرچند این مساله به ندرت  اتفاق می افتد، اما اگر ورید واریسی دچار خونریزی شد شما باید به سرعت خونریزی را با انجام اقدامات زیر کنترل کنید:
• بالا بردن پاها:صاف روی زمین دراز بکشید و پا را بالا ببرید، به طوریکه کاملا بالاتر از سایر نواحی بدن باشد. (مثلا ان را روی یک صندلی و یا چند متکا بگذارید و یا از فرد دیگری بخواهید که پای شما را بالا نگه دارد)
• فشار:یک قطعه پارچه تمیز و یا پانسمان روی ناحیه خونریزی قرار دهید و  فشار ثابتی حداقل به مدت ۱۰ دقیقه روی آن وارد کنید.
• در صورت شدید بودن خونریزی و یا عدم توقف آن، با اورژانس تماس بگیرید. با پزشکتان در مورد نیاز به درمان برای جلوگیری از بروز مجدد چنین مشکلی مشورت کنید.

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید