لقــمه‌های فــانتزی ژامــبون

0
254

sandwich

مـواد لازم

 آرد:                                                600 گرم

نمك:                                                دو قاشق چايخوري

مايه خمير:                                         يك قاشق غذاخوري

ماست سفت:                                       نصف پيمانه

روغن مايع:                                        نصف پيمانه

تخم‌مرغ:                                            يك عدد

شير گرم :                                          يك پيمانه

ژامبون گوشت:                                    به ميزان لازم

  تخم‌مرغ:                                         يك عدد

كنجد:                                               به ميزان لازم

 طرز تهيه

 يك پيمانه از آرد را الك نموده و كنار مي‌گذاريم، مابقي آرد را داخل كاسه‌اي ريخته و با نمك مخلوط مي‌كنيم. مايه خمير را روي شير گرم ريخته و مي‌گذاريم تا عمل بيايد، بعد آن را روي آرد مي‌ريزيم. تخم‌مرغ، روغن مايع و ماست را هم اضافه نموده و هم مي‌زنيم تا مخلوط شوند، در اين مرحله خمير به دست مي‌چسبد. يك پيمانه آرد را كه نگه داشته بوديم، كم‌كم افزوده و مخلوط مي‌كنيم تا خمير لطيفي به دست آيد. آن را در كاسه‌اي قرار داده، روي آن را با حوله مرطوب پوشانده و در محيط آشپزخانه مي‌گذاريم تا حجم آن دو برابر شود. وقتي خمير به عمل آمد، با فشار دست هواي آن را خالي مي‌كنيم.

روي سطح كار مقداري آرد پاشيده و خمير را باز مي‌كنيم. با يك قالب گرد (تقريبا به اندازه نعلبكي) خمير را قالب مي‌زنيم. با همان قالب، ژامبون‌ها را قالب زده تا هم اندازه خمير شوند. براي هر نان لقمه‌اي دو عدد خمير و يك عدد ژامبون لازم داريم. ژامبون را مابين دو لايه خمير قرار مي‌دهيم. با چاقو روي خمير از بيرون تا يك و نيم سانتي‌متر مركز برش‌هايي به صورت به علاوه مي‌زنيم، در مجموع هشت برش خواهيم داشت. برش‌ها را يكي در ميان به سمت راست و به سمت چپ مي‌پيچانيم كه همانند گل چهار پر شوند.

نان‌ها را در سيني كه كاغذ روغني انداخته‌ايم، چيده و روي آنها با برس تخم‌مرغ ماليده و مقداري كنجد يا پودر خرفه در مركز نان مي‌ريزيم و در فر گرم شده از 15 دقيقه قبل با دماي 180 درجه سانتي‌گراد به مدت 15 تا 20 دقيقه قرار مي‌دهيم تا پخته و روي آنها طلايي شود.

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید