روغن هایی برای رشد موها

0
1,135 مشاهده

در طب‌سنتی و گیاهی، روغن‌های مختلفی برای حل مشکلات مو استفاده می‌شود. معمولا آنچه برای درمان ریزش و رویش مو به کار می‌رود، انواع مختلفی دارد…

روغن‌هایی برای کاهش التهاب

خیلی‌وقت‌ها علت ریزش‌ مو یا رویش نامناسب آن، التهاب پوست‌سر است به همین دلیل مصرف برخی روغن‌ها که باعث کاهش این التهاب می‌شوند، می‌تواند بسیار موثر باشد. مثلا روغن بابونه به کاهش التهاب پوست سر و ریشه مو کمک و سرعت رویش مو را بیشتر می‌کند.

 

روغن‌هایی برای افزایش خونرسانی

برخی روغن‌های گیاهی هم با افزایش خونرسانی به ریشه مو و پوست‌سر، تاثیر مثبتی در رشد مو می‌گذارند. روغن بابونه، گزنه و رزماری که از این نظر شهرت دارد، به این منظور مناسب هستند چون هر آنچه بتواند خونرسانی را به ناحیه پوست‌سر افزایش دهد، می‌تواند در روند ترمیم و رشد مو، موثر باشد.


روغن‌هایی برای تقویت مو

برخی روغن هم در ثبت و تقویت ریشه مو بسیار تاثیر دارند مانند روغن‌ میوه آمله و روغن مورد که در تقویت مو موثر هستند. گاهی هم مو را با دانه‌های مغذی روغن‌زا مثل روغن‌فندق و نارگیل تقویت می‌کنند. البته روغن فندق بیشتر در رویش و روغن نارگیل در تقویت مو تاثیر دارند. برخی افراد هم برای جلوگیری از موخوره، روغن‌بادام تلخ را به کار می‌برند اما این روغن که موضعی استفاده می‌شود و ضدالتهاب هم است، حاوی ماده‌ای سمی است که گرچه جذبش از پوست فوق‌‌العاده پایین است ولی در طولانی‌مدت ممکن است فرد را دچار عوارضی کند بنابراین بهتر است به جای آن، روغن‌بادام شیرین مصرف کرد. البته در بین روغن‌های دانه‌های مغذی، روغن‌های نارگیل و بادام بهتر هستند.


روغن‌های که نباید استفاده شوند

متاسفانه برخی افراد علاوه بر روغن‌های گیاهی، از روغن‌های دیگری مثل روغن مار و عقرب هم استفاده می‌کنند در حالی که در طب‌سنتی مصرف چنین روغن‌هایی که معمولا واقعی نیستند و باعث بروز عوارض می‌شوند، به هیچ‌وجه تاییدشده نیست.

مدت تماس ماده موثر با مو، رمز تاثیر بهتر

برخی معتقدند از آنجا که ساقه‌مو مرده است، پس استفاده از روغن‌ها تاثیر چندانی در آن ندارد اما حسن روغن‌های گیاهی این است که مدت زمان تماس ماده موثر گیاه با مو و غشا و کوتیکول آن، زیاد است و می‌تواند جذب شود.


روش استفاده از روغن‌های گیاهی

برای مشاهده تاثیر روغن‌های گیاهی، باید آنها را ۹۰-۷۰ روز مداوم استفاده کرد و بهتر است برای جذب بهتر این روغن‌ها بعد از حمام مصرف شوند ولی از آنجا که ما ایرانی‌ها برخلاف مردم خیلی از کشورها از چرب بودن پوست‌سر و مو اجتناب می‌کنیم، بهتر است روغن‌ها را شب‌ها روی سر گذاشت و صبح شست زیرا مدت زمان مجاورت روغن با پوست حداقل باید ۶-۵ ساعت باشد تا نتیجه مطلوبی داشته باشد.


امکان حساسیت وجود دارد، اما کم

امکان بروز واکنش حساسیتی به هر ماده طبیعی و گیاهی وجود دارد ولی وقتی گیاه با روغن همراه می‌شود، امکان بروز حساسیت بسیار کاهش می‌یابد.


یک اشتباه رایج

برخی افراد روغن‌های گیاهی مثل روغن‌بابونه را همراه با روغن‌کنجد یا زیتون به کار می‌برند که این خطاست چون مثل گیاه بابونه، خودش روغن ندارد و آن را با روند خاصی حدود ۴ هفته در مجاورت روغن قرار می‌دهند و هر از چند گاهی دوباره در روغن گیاه وارد می‌کنند تا میزان ماده محلول در روغن گیاه، در روغن پایه افزایش یابد پس اگر روغن بابونه با پایه روغن کنجد یا زیتون تهیه کرده‌اید، دیگر لزومی به استفاده همزمان از روغن‌های دیگر نیست.نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید