خواص دانه خوش رنگ پاییزی.. زغال اخته؛

0
122 مشاهده


زغال اخته سرشار از آنتی‌اکسیدان

زغال اخته سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هایی است که باعث خنثی شدن رادیکال‌های آزاد و التهاب‌های مسئول انواع بیماری‌ها از قبیل آرتریت، آلزایمر و بیماری‌های قلبی می‌شود. نتایج پژوهش‌های اخیر نشان داده است که نوشیدن آب زغال اخته به طور منظم می‌تواند برای مقابله با التهاب‌های بیماری‌زا و تقویت سیستم ایمنی بدن موثر باشد. علاوه بر این پولیفنول‌های موجود در زغال اخته مانع از فعالیت سلول‌هایی می‌شود که التهاب را در بدن افزایش می‌دهد. نتایجی که اخیر در دانشگاه جزیره پرنس ادوارد انجام شده است نشان می‌دهد پروانتوسیانیدین موجود در زغال اخته می‌تواند کارایی سلول‌های سرطانی پروستات را کاهش دهد.

 

زغال اخته برای تحریک کلسترول خوب و مفید برای قلب

یک لیوان آب زغال اخته به طور روزانه می‌تواند برای سلامتی قلبتان مفید باشد. نتایج بررسی‌های علمی نشان می‌دهد که مصرف آب زغال اخته به صورت روزانه در افزایش میزان کلسترول خوب خود موثر است. به عقیده متخصصان مصرف فلاوونوئیدها که در این میوه قرمز وجود دارد باعث کاهش خطر بیماری‌های قلبی می‌شود.

زغال اخته برای پیشگیری از عفونت‌های ادراری و باکتریایی

نتایج یک بررسی علمی که در مدرسه علمی هاروارد انجام شده نشان می‌دهد که مصرف ۴۵ گرم زغال اخته شیری و خشک می‌تواند مانع از چسبیدن باکتری‌ها به مجاری ادراری و بروز عفونت‌های این ناحیه شود. نتایج پژوهشی که انستیتو پلی تکنیک ورستر انجام داده است، آب زغال اخته می‌تواند برای پیشگیری و مقابله با عفونت‌های باکتریایی نیز موثر عمل کند.

زغال اخته همچنین منبع خوب فیبرها است. ۱۰۰ گرم از این میوه تازه می‌تواند بیش از ۴٫۶ گرم فیبر یعنی معادل ۱۸ درصد نیاز روزانه را به بدن برساند. فیبرها علاوه بر کمک به هضم غذا به کاهش خطر سرطان روده نیز کمک می‌کنند. این فیبرها ترکیبی به نام بوتیرات تولید می‌کنند که مانع از رشد تومور در کولون و رکتوم می‌شود. یادتان باشد که مواد غذایی حاوی فیبر مانند زغال اخته به کنترل کلسترول بد خون کمک زیادی می‌کنند. واقعیت این است که فیبرها در بدن ما مانند اسفنج عمل می‌کنند. به این ترتیب که عناصر غیرضروری را به خود جذب و از بدن دفع می‌کند. این ترکیبات با چسبیدن به برخی ترکیبات کلسترول بد خون به کاهش میزان آن کمک زیادی می‌کند.

زغال اخته تازه و آب طبیعی آن کم کالری است

زغال اخته در حالت طبیعی خوش طعم و کم کالری است. ۱۰۰ گرم از این میوه به صورت تازه به زحمت ۴۶ کالری دارد. می‌توانید این میوه را به کیک‌ها، مافین‌ها و بیسکویت‌ها اضافه کرده و علاوه بر افزایش طعم آن ارزش غذایی‌شان را نیز بالا ببرید. توجه داشته باشید که این خواص شامل حال محصولات تهیه شده از این میوه مانند مربا و غیره نمی‌شود.

زغال اخته برای کنترل قند خون و پیشگیری از دیابت

زغال اخته می‌تواند به کنترل قند خونتان کمک کند. نتایج بررسی‌های اخیر نشان می‌دهند که نوشیدن آب زغال اخته بدون قند افزوده و یا خوردن میوه خشک آن می‌تواند به کنترل قند خون کمک کند. البته توجه داشته باشید که به نظر نمی‌رسد مکمل‌های زغال اخته چنین تأثیری داشته باشند. اکثر مکمل‌ها میزان اندکی از ترکیبات فعال زغال اخته را دارا هستند. بنابراین نمی‌توانند تمام خواص زغال اخته را داشته باشند. توصیه می‌کنیم برای کنترل بهتر قند خونتان زغال اخته را به صورت میوه تازه یا خشک و یا آب میوه طبیعی مصرف کنید.

زغال اخته برای مقابله با باکتری‌های روده‌ای

با وجود اینکه نیاز به بررسی‌های علمی بیشتری وجود دارد اما با این حال زغال اخته اثرات مثبتی روی فلور روده موش‌های آزمایشگاهی داشته است. محققان در موش‌هایی که با عصاره زغال اخته تغذیه شده بودند مشاهده کردند که میزان باکتری‌های مفید روده آن‌ها افزایش یافته است.

اگر دانشمندان بتوانند این اثرات را روی نمونه‌های انسانی نیز به اثبات برسانند و مکانیسم تأثیر آن را دریابند این باکتری‌های روده‌ای می‌تواند کمک زیادی به دیابتی‌ها در جهت سوخت و ساز قند بکند. زغال اخته همچنین می‌تواند برای معده نیز مفید باشد. باکتری‌هایی که به مخاط معده چسبیده است باعث بروز زخم و یا بدتر از آن سرطان معده شود. نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد که پولیفنول‌های زغال اخته می‌تواند معده را در برابر این زخم‌ها محافظت کند.

خواص زغال اخته برای پیشگیری از آلزایمر و کاهش حافظه

بهتر است بدانید که زغال اخته حاوی دو ترکیب مغذی است که نقش موثری در محافظت از مغز در برابر کاهش حافظه دارد. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در آن رادیکال‌های آزاد مضری که به دی ان ای آسیب می‌زند و باعث ایجاد التهاب در مغز می‌شود را خنثی می‌کند. زغال اخته باعث کاهش خطر بروز بیماری آلزایمر می‌شود.

زغال اخته برای داشتن پوست و دندان‌های سالم

آنتی‌اکسیدان‌های موجود در زغال اخته همچنین باعث تولید کلاژن شده و پوست را سفت و جوان نگه می‌دارد. این آنتی اکسیدان‌ها همچنین پوست را در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت کرده و از بروز پیری زودهنگام در سلول‌ها پیشگیری می‌کند. باید بگوییم که آنتی اکسیدان‌های موجود در این میوه باعث کاهش پلاک‌های دندانی شده و از بروز بیماری‌های مربوط به لثه پیشگیری می‌کند. آنتی اکسیدان‌های زغال اخته تأثیر ضدالتهابی دارد و مانع از فعالیت عوامل بیماری‌زا و باکتریایی می‌شود. در نتیجه لثه‌ها و دندان‌ها را سالم‌تر نگه می‌دارد. این میوه به ویژه از بروز پوسیدگی دندانی پیشگیری می‌کند چون آنتی اکسیدان‌های آن مانع از چسبیدن باکتری‌ها به دندان‌ها می‌شود.

 

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید