خطرات استفاده ی مداوم از مژه مصنوعی برای سلامتی چشم ها

0
421
خطرات استفاده ی مداوم از مژه مصنوعی برای سلامتی چشم ها

[ad_1]

محققان معتقدند استفاده از مژه مصنوعی در برخی موقعیت های خاص مثل میهمانی یا عروسی اشکالی ندارد. اما استفاده ی مداوم و روزمره از آن خطرات زیادی برای سلامتی چشم ها در پی دارد.

درست است که استفاده ی مداوم از مژه مصنوعی باعث زیبایی چشم ها می شود، اما باید بدانید که این مژه های دوست داشتنی، به سلامت چشم هایتان آسیب می زنند.

اکثر خانم ها در میهمانی ها و عروسی ها از مژه مصنوعی استفاده می کنند. اگر استفاده از این وسیله ی زیبایی را به همین مهمانی ها محدود کنید، جای نگرانی نیست.

اما اگر عادت به استفاده ی مداوم از مژه مصنوعی دارید، بهتر است بدانید محققان به این نتیجه رسیده اند که استفاده از مژه مصنوعی برای چشم ها خالی از خطر نیست.

سرپرست تیم یک پژوهش امریکایی که نتایج آن اخیرا در مجله ی عملی Journal of the Royal Society Interface  به چاپ رسیده است، می گوید که طول هر مژه به طور متوسط برابر با یک سوم اندازه پهنای چشم باشد.

این اندازه در ۲۲ نوع پستاندار نیز مشاهده شده است و به عقیده ی محققان چنین اندازه ای بی دلیل نیست.

محققان معتقدند که این اندازه طبیعی مژه برای کاهش جریان هوایی است که به سطح چشم می رسد. در نتیجه باعث کاهش خشک شدن چشم و جلوگیری از ورود ۵۰ درصدی مواد ریز موجود در هوا می شود.

مشکل مژه مصنوعی چیست؟

همانطور که می دانید مژه های مصنوعی بلندتر از مژه های طبیعی هستند. در نتیجه باعث افزایش جریان هوای رسیده به سطح چشم ها می شوند. به این ترتیب باعث خشک شدن سریع چشم ها می گردند.

استفاده ی مداوم از مژه مصنوعی همچنین باعث می شود که چشم ها در معرض مواد ریز موجود در هوا قرار بگیرند. این مسئله نیز منجر به سندرم خشکی چشم می شود.

خشک شدن سریع چشم ها

مژه های مصنوعی بلندتر از مژه های طبیعی هستند . اندازه طبیعی مژه برای کاهش جریان هوایی است که به سطح چشم می رسد. در نتیجه باعث کاهش خشک شدن چشم و جلوگیری از ورود ۵۰ درصدی مواد ریز موجود در هوا می شود اما استفاده از مژه مصنوعی سبب افزایش جریان هوای رسیده به سطح چشم ها و خشک شدن سریع چشم ها می شود.قرار گرفتن چشم ها در معرض مواد ریز موجود در هوا منجر به سندرم خشکی چشم می شود.

خارش و قرمزی چشم

اگزما و حساسیت به چسب از مشکلاتی است که استفاده از مژه های مصنوعی به همراه دارد . مواظب باشید که هنگام استفاده از مژه مصنوعی چسب آن به داخل چشمتان راه نیابد زیرا سبب التهاب، خارش و قرمزی چشم و اطراف آن خواهد شد.

درد در چشم

استفاده ی مداوم از مژه مصنوعی ممکن است عوارض خطرناکی مانند پرخونی در چشم، خارش در پلک، ترشح از لبه پلک، درد در چشم و قرمزی در لبه پلک برای چشم ایجاد کند پس هنگامی که با این عوارض مواجه شدید باید هر چه سریع تر مژه مصنوعی را بردارید.

مژه مصنوعی دلیل التهاب و عفونت چشم

مواد شیمیایی موجود در چسب مژه مصنوعی سبب بروز حساسیت می شود و استفاده مداوم از مژه مصنوعی، مکان مناسبی برای رشد باکتری های مضر بر روی چشم ایجاد میکند و سبب عفونت چشم می شود.

مژه مصنوعی موجب تاری دید می شود

استفاده ی مداوم از مژه مصنوعی و چسب هایی که برای چسباندن آن به کار می روند، همانطور که در بخش سلامت نمناک گفته شده است می توانند تاری دید و حتی نابینایی را به همراه داشته باشند. چسباندن مژه مصنوعی یک کار علمی نیست و خطر عفونت و زخم قرنیه و در نتیجه تاری دید را به همراه دارد.

حرف آخر

محققان معتقدند استفاده ی مداوم از مژه مصنوعی در برخی موقعیت های خاص مانند میهمانی یاعروسی اشکالی ندارد. اما استفاده ی دائمی و روزمره از آنها خطرات زیادی برای سلامتی چشم ها به بار می آورد.

این محققان به خانم ها توصیه می کنند که سلامت چشم هایشان را قربانی زیبایی ظاهری خود نکنند و بیشتر مراقب سلامتی خودشان باشند.

[ad_2]

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید