آشنایی با سندرم بینایی کامپیوتری یا CVS

0
120 مشاهده


سندرم بینایی کامپیوتری ، اصطلاحی است که برای تمام مشکلاتی که در اثر استفاده طولانی مدت از کامپیوتر برای چشم بروز می کند ، به کار می برند . از این سندرم به عنوان فشار دیجیتال نیز یاد می شود . محققان معتقدند حدود ۵۰ تا ۹۰ درصد افرادی که به صورت طولانی مدت به کامپیوتر کار می کنند دچار این عارضه هستند . تنها افراد بزرگسال نیستند که تحت تاثیر این عارضه قرار می گیرند ، بلکه کودکانی که به مدت طولانی به کامپیوتر و تبلت خود زل می زنند نیز در معرض بروز این مشکل قرار می گیرند ،مخصوصا اگر روشنایی و طرز قرار گرفتن آن ها در برابر کامپیوتر و تبلت شرایط ایده آلی نباشد . برای کمک به کاهش فشار چشم باید بعد از ۲۰ دقیقه خیره شدن به مانیتور ، باید حدود ۲۰ ثانیه به شی ای نگاه کنید که در فاصله ۲۰ فوتی شما قرار دارد .

کامپیوتر چگونه بر بینایی اثر می گذارد ؟

سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر ( CVS ) چیزی شبیه سندرم تونل کارپال و سایر آسیب‌های حرکتی ( تکرار شونده ) است که بیشتر افراد در محل کار دچارشان می‌شوند . سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر به دلیل حرکت مکرر چشم در یک جهت برای مدت طولانی به وجود می‌آید . وقتی دایم به کامپیوتر نگاه می کنید ، چشم هایتان مجبور می شوند مدام تمرکز کرده و این تمرکز نیز پیوسته تکرار می شود . چشم ها به طور مداوم به چپ و راست و این طرف و آن طرف نگاه می کنند . بین مانیتور و چیزهایی که باید بخوانید در گردش اند . همچنین چشم هایتان مدام به تصویر روی اسکرین واکنش نشان می دهند . هرچند این چیز ها به نظر ساده هستند اما این عضلات چشم ها هستند که باید کار و تلاش انجام بدهند .

علایم سندرم بینایی کامپیوتر چیست ؟

Shot of a young businessman experiencing stress during a late night at work

شایع ترین علایم بروز سندرم بینایی کامپیوتر یا فشار چشم دیجیتالی عبارتند از :

سر درد
تاری در دید
خستگی چشم ها
درد در ناحیه ی گردن و شانه
خستگی چشم
این علایم به علت موارد زیر امکان دارد رخ بدهد :

نور کم
مشکلات بینایی اصلاح نشده
وضعیت بد بدن بر روی صندلی
فاصله ی نامناسب چشم ها از مانیتور
درخشش و یا روشنایی بیش از حد و زیاد مانیتور
ترکیبی از عوامل بالا

حتی افرادی که دارای عینک و یا لنز نیز هستند ، امکان دارد نگاه کردن به مانیتور از فاصله های خاصی برایشان مضر باشد . برخی از افرا عینکی برای نگاه کردن به مانیتور ، سر خود را در زوایای بدی قرار می دهند چرا که عینک شان برای نگاه کردن به مانیتور طراحی نشده است . از آن جایی که به سمت مانیتور خم می شوند تا بتوانند با دقت بیش تری ببینند ، در این شرایط بدن آن ها می تواند منجر به اسپاسم عضلانی و درد گردن و یا شانه و پشت بشود .

در بیش تر موارد ، CVS ، به دلیل فشار بصری ایجاد می شود که برای دیدن اجسام در صفحه نمایش های دیجیتال مورد نیاز است . این فشار فراتر از توانایی های چشم است . کسانی با بیشترین خطر مواجه هستند که دو یا چند ساعت در روز به صورت مستمر با کامپیوتر یا گوشی های هوشمند کار می کنند . شدت علایم گفته شده اغلب به میزان توانایی های بصری فرد و مقدار زمان صرف شده برای تماشای مانیتور، بستگی داشته و مشکلات بینایی اصلاح نشده نظر دوربینی و آستیگماتیسم ، به علت تمرکز نا کافی و یا ناتوانی چشم در برقراری هماهنگی و تغییراتی که ناشی از پیر چشمی می باشد ، می تواند نشانه های بصری در مدت استفاده از رایانه و یا دستگاه های دارای صفحه نمایش موثر باشد . بسیاری از علامت هایی که توسط کار بران در استفاده زیاد از صفحات مانیتور ، بروز پیدا می کند ، بعد از مدتی متوقف کردن کار با کامپیوتر ، کاهش می یابند .

البته در برخی افراد ممکن است کاهش توانایی های بصری مانند تاری دید در چشم را حتی بعد از متوقف کردن کارشان نیز تجربه کنند . اگر اقدامی برای مقابله با علت مشکل انجام نشود ، علائم ادامه خواهند یافت و ممکن است با استفاده از مانیتور در آینده نیز دچار مشکلات حادتری بشوند . پیشگیری و کاهش مشکلات بینایی مربوط با سندرم بینایی کامپیوتر یا فشار دیجیتالی شامل اقدامات زیر می باشد :

کنترل میزان روشنایی و تابش نور به مانیتور
اطمینان از اینکه مشکلات بینایی به درستی اصلاح شده اند
تغییر موقعیت بدن هنگام مشاهده صفحه نمایش
ایجاد فاصله ای مناسب مابین چشم ها و صفحه نمایش
کامپیوتر چگونه بر بینایی اثر می گذارد ؟

سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر چگونه تشخیص داده می شود ؟

پزشک متخصص می تواند با معاینه چشم هاتان این تشخیص را بدهد که آیا دچار سندرم بینایی کامپیوتری هستید یا خیر . پزشک تان ممکن است از شما راجع به علایمی که دارید و اینکه هر روز چه مدت پشت کامپیوتر می نشینید بپرسد تا دقیق تر تشخیص بدهد . بعد از تشخیص این اختلال پزشک تان از شما در خواست می کند تا تغییرات ساده ای بر روی نحوه ی کار کردن تان بدهید .

سابقه ی بیمار برای متوجه شدن علل علایمی که بیمار در حال تجربه است و کشف بیماری های زمینه ای ،دارو های مصرفی و یا عواملی محیطی که امکان دارد علایم مربوط به استفاده از کامپیوتر را تشدید کند .
اندازه گیری آمادگی بصری ، چرا که ممکن است میزان توانایی در دید تحت تاثیر قرار گرفته باشد .
تعیین نمره عینک و لنز ، برای جبران خطاهای انکساری ( دوربینی ، نزدیک بینی ، آستیگماتیسم ) .
آزامایش چگونگی تمرکز و حرکت و همکاری چشم ها با همدیگر .
سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر چگونه تشخیص داده می شود ؟

سندرم بینایی کامپیوتری چگونه درمان می شود ؟

بعد از تشخیص این سندرم ، باید به صورت مرتب به متخصص مراجعه کنید و تحت نظر باشید تا بینایی تان بیش از این دچار آسیب نشود . تجویز پزشک تان امکان دارد لنز تماسی و یا عینک بسته به نوع نیازتان باشد . احتمالا برای هنگام کار با کامپیوتر برای تان عینک تجویز شود .همچنین ممکن است لنز بیفوکال یا تینت دار ( قدری رنگ شفاف در داخل ماده آن قرار داده شده باشد ) برای شما تجویز شود . تغییرات ساده ای که هنگام کار با کامپیوتر می تواند به درمان این سندرم کمک کنند عبارتند از :

نور هایی که در محل کارتان به صفحه مانیتورتان می تابد را تغییر داده و اگر از پنجره ای به صورت مستقیم به مانیتور تان نور می تابد ، جای مانیتور تان را تغییر دهید .
نور مانیتور تان را تا حد ممکن کم کنید .
میز کارتان را جوری تنظیم کنید که صفحه ی مانیتور ، کمی پایین تر از چشم هایتان باشد و فاصله ی لازم را از چشم هایتان داشته باشد .
هر ۲۰ دقیقه از جای تان بلند شده و ۲۰ ثانیه به چیزی که از شما بیست قدم فاصله دارد زل بزنید ( قانون ۲۰ ، ۲۰ ، ۲۰ )
سایز فونت ها را تغییر دهید تا مجبور نباشید فشار بر چشم هایتان وارد کنید .
رعایت کردن تمام نکات بالا و تغییرات ساده می‌ تواند در بلند مدت به خوبی نتیجه بدهند .

توصیه هایی برای پیشگیری از سندرم بینایی کامپیوتری

طوری که پشت کامپیوتر می نشینید و فاصله‌ای که از آن دارید ، نقش بسیار مهمی در درمان سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر می تواند داشته باشد .
تمرینات مربوط به چشم را انجام دهید ، مانند آرام پلک زدن ، چرخاندن چشم‌ها در جهت حرکت عقربه‌های ساعت ، و یا بعضی وقت‌ها به دور دست نگاه کنید . این تمرینات نیز اگر به طور مداوم انجام شوند نتایج مثبتی خواهند داشت .
رژیم غذایی سالمی سرشار از ویتامین ها ، موادمغذی و املاح داشته باشید تا از سلامت چشم هایتان محافظت کنید .
اگر عادت دارید به صورت دایم از لنز استفاده کنید ، حین کار با کامپیوتر هر از گاهی لنز ‌هایتان را کنار بگذارید و از عینک استفاده کنید تا چشم‌های‌تان استراحت کنند .

به طور منظم برای معاینه‌ی چشم‌های‌تان به چشم پزشک مراجعه کنید .

نور اطراف تان باید به میزان کافی باشد تا نور حاصل از مانیتور هنگام کار ، به چشم هایتان فشار وارد نکند .
یک دستگاه رطوبت ساز کنار میزتان قرار دهید تا دچار خشکی چشم نشوید .
اگر هنگام کار کردن با مانیتور ، چشم‌های‌تان معمولا خشک می‌شوند ، از اشک مصنوعی استفاده کنید .
حین کار با کامپیوتر هر ۱۵ دقیقه به چشمان‌تان استراحت دهید و بیش از دو ساعت به طور پیوسته با کامپیوتر کار نکنید .
به هیچ عنوان قانون ۲۰ ، ۲۰ ، را فراموش نکنید .

می توانید برای مانیتور ، تبلت یا موبایل تان از فیلتر های ضد تابش استفاده کنید .

نیازی نیست استفاده از کامپیوتر را به طور کل فراموش کنید تا دچار سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر نشوید ، بلکه با چند تغییر در نحوه‌ی استفاده از آن و رعایت چند نکته ی ساده می‌توانید کار چشم‌تان را سبک ‌تر و ساده‌تر کنید .
توصیه هایی برای پیشگیری از سندرم بینایی کامپیوتری

فرم مناسب بدن برای نشستن پشت مانیتور باید به چه صورت باشد ؟

نزدیک به کیبورد نشسته و آن را دقیقا جلوی بدن‌تان قرار بدهید .
ارتفاعی که کیبوردتان در آن قرار می‌گیرد باید اندازه‌ای باشد که شانه‌های‌تان راحت بوده و مچ دست های‌تان و دست‌های‌تان موازی با کیبورد قرار بگیرند .
به اندازه‌ی طول بازوی‌تان باید از مانیتور فاصله داشته باشید .
دست‌تان باید دارای تکیه گاه بوده و آویزان و رها نباشد .
مانیتورتان را کمی پایین ‌تر از سطح چشم‌ های‌ تان قرار دهید .
مرکز اسکرین باید دست کم ۱۰ تا ۱۵ درجه زیر سطح چشم‌ های‌ تان قرار داشته باشد .
وقتی که استراحت می‌کنید از اسکرین‌ های دیجیتال استفاده نکنید .
کلام آخر
ممکن است در طول روز به علت مشغله ی بالا ، مراقبت از چشم های تان را فراموش کرده و پشت گوش بیاندازید اما باید بدانید که با رعایت نکاتی ساده می توانید تا حد زیادی به سلامت چشم های تان کمک کنید . سندرم بینایی ناشی از کامپیوتر یک عارضه موقتی بوده و امکان دارد از چند دقیقه تا چند روز طول بکشد . اگر به علایم آن توجه نکرده و درمان را شروع نکنید ، می تواند آسیب های بیش تر و جدی تری به چشم هایتان وارد کند . از اینکه ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید متشکریم .

نظر بدهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید